Kako sam sagradio jedrilicu i oplovio svijet: Nenad Vlahović – gost tribine “Četvrtkom oko svijeta”

PrimostenPlus L.S.
od PrimostenPlus L.S. 14 ožujka, 2018 11:52

Kako sam sagradio jedrilicu i oplovio svijet: Nenad Vlahović – gost tribine “Četvrtkom oko svijeta”

Nakon našeg prošlomjesečnog gosta Mateja Perkova, čije su anegdote potakle dio naše publike da njegovu tribinu proglase najboljom do sada, sad ćemo se s više od 4.000 m visine marokanskih planinskih vrhunaca spustiti na razinu mora. Svi koji su prije nekoliko godina na Croatian Travel Festivalu propustili predavanje odvažnog plesača-moreplovca Nenada Vlahovića sad će dobiti još jednu priliku čuti uzbudljivu priču o njegovom jedinstvenom podvigu jedrilicom oko svijeta.

Knjižnica dr. Ante Starčević 1912 – Primošten

vas poziva na ciklus putopisnih tribina Četvrtkom oko svijeta svakog prvog četvrtka u mjesecu

Četvrtak 15/3/2018 u 18:00

Nenad Vlahović: Jedrilicom oko svijeta

 

Diplomirani inženjer strojarstva iz Zagreba i jedan od najuspješnijih trenera sportskog plesa u Hrvatskoj, Nenad Vlahović je tek drugi Hrvat nakon poznatog moreplovca-književnika Jože Horvata koji je uspio sportsko-rekreacijskom jedrilicom oploviti svijet, i to bez ikakvog nautičkog predznanja i često sam, bez posade. Svoj brod je sam gradio 10 godina, a njegovo putovanje oko svijeta je trajalo 2 godine, 8 mjeseci, 5 dana i 2 sata. Posjetio je 30 zemalja i preplovio 26.000 nautičkih milja, a doživio je sve što bi se i moglo zamisliti na ovakvom putu: jedrio oceanima i najopasnijim svjetskim morima, preživio oluje, susretao gusare i narkodilere, morske pse, jaguara u džungli Orinoca, krokodile, komodske zmajeve, ali je također i neizmjerno uživao u prekrasnoj prirodi i druženju s divnim ljudima – na Fidžiju je čak održao školu plesa. Svoje doživljaje je opisao u knjizi „Zov dalekih obala – Jedrilicom oko svijeta“.

Nenad Vlahović je bez ikakvih prijašnjih iskustava u brodogradnji i jedrenju, s ograničenim financijskim sredstvima, prvo jedrilicu izgradio, a onda s tek usvojenim osnovama pomorskih vještina krenuo oploviti svijet. Evo što kaže o sebi: „Upoznavanje stranih krajeva volim toliko da sam u dobi od trideset godina odlučio cijeli život živjeti u stilu putovanja: umjesto da izgradim stacionarnu, ja sam si izgradio pokretnu kuću, jedrilicu, kojom sam planirao doći do kakvog egzotičnog mjesta koje bi mi se sviđalo, tu ostati koliko mi se sviđa, i onda krenuti dalje, u potragu za novom destinacijom. Ideja je uključivala i stvaranje obitelji, odnosno, na taj način živjeti s budućom suprugom i djecom, no nažalost nisam imao sreću naći djevojku koja bi sanjala iste snove. Zbog tog razloga, a i stoga što sam u cijelu zamisao nažalost morao uključiti i sponzorska sredstva, moja su se nastojanja i ideje na kraju svele na puno banalniju stvar: oplovljavanje svijeta, odnosno dokazivanje da je Zemlja zaista okrugla.

Prije nego me ta ideja obuzela putovao sam posvuda zaista na najrazličitije načine, od auta, vlaka, aviona, bicikla, autostopa na daleke udaljenosti… No uvijek su se u tim putovanjima javljali isti problemi: prtljaga, gdje prenoćiti, gdje jesti. I tako, kad sam u Londonu upoznao mladića koji nas je sve častio pričama o ljepotama putovanja jedrilicom, pomislio sam kako je to zaista to: jedrilica je prijevozno sredstvo kojim se mogu dostići i najudaljeniji krajevi, a također pruža i komfor vlastita doma. Jedini problem u toj ideji koja je ubrzo postala moj životni cilj bio je to što tada još nikad nisam nogom ni stao na jedrilicu, a kamoli da bih jedrio, a također nisam imao niti neka velika financijska sredstva. Stoga je bilo potrebno puno energije, volje i ljubavi, ali i vremena da bih svoju zamisao uspješno realizirao.

Kako mi je u stranim krajevima najdraže upoznati prirodu određenog područja, kao i izvorni život ljudi koji ga nastanjuju, ja nikada ne trošim vrijeme na razgledavanje hramova, palača i muzeja, već nastojim ili lutati prirodom, ili upoznavati ljude, a posebno one siromašnije. Jer Sheratoni i McDonaldsi su posvuda isti, a siromašni dijelovi su mjesta na kojima se očuvao izvorni način života.

Putovanje na ovaj način donosi i vellike napore i stres. Puno puta sam se zarekao da ću brod prodati, zapaliti ili potopiti kad dođem do kopna, no čim je sidro dodirnulo dno, sve je bilo zaboravljeno: ushit upoznavanja novog kraja posve bi me obuzeo i kao dijete sam se veselio novim doživljajima.“

Nenad Vlahović rođen je 1959. godine u podravskom selu Gotalovu, a od 2. razreda osnovne škole živi u Zagrebu. Bio je jedini Hrvat reprezentativac bivše države u sportskom plesu. Mnogi plesni parovi prvaci Hrvatske proizašli su upravo iz njegovog Plesnog kluba „Elite“. Povremeno jedri, piše nastavak trilogije i mašta o novim putovanjima.

Nakon tribine slijedi neformalno druženje s predavačima uz degustaciju nacionalnih jela i/ili pića te zemlje. Ulaz je besplatan.

PrimostenPlus L.S.
od PrimostenPlus L.S. 14 ožujka, 2018 11:52