FORA PLUS – Zubobolja

PrimoštenPlus I.P.
od PrimoštenPlus I.P. 13 listopada, 2015 20:55

FORA PLUS – Zubobolja

Popis prirodnih lijekova protiv zubobolje

Zubobolja je uvijek neugodna, a osobito ako se javi onda kada nismo u mogućnosti posjetiti zubara. Zubobolju najčešće osjetimo tijekom noći, i to iz vrlo jednostavnog razloga – bol se javlja kao pritisak na živčane završetke, a tijekom noći, kada je tijelo stanju potpunog mirovanja, više krvi dolazi do bolnog područja pojačavajući pritisak na živce.

Premda je odlazak zubaru neizbježan, postoji niz prirodnih lijekova kojima možete ublažiti zubobolju ukoliko se ona pojavi tijekom noći, vikenda, praznika ili onda kada niste u mogućnosti posjetiti zubara.

Iako sljedeća sredstva ne mogu trajno riješiti problem zubobolje, ona su vrlo učinkovita kod ublažavanja bolova:

Ulje klinčića i maslinovo ulje

Pomiješajte ulje klinčića i maslinovo ulje te ih uz pomoć vate nanesite na zahvaćeno područje, tri puta dnevno. Također, možete i kratko prožvakati klinčić, ali zdravim zubima, s obzirom da izravan susret ovog začina s bolnim zubom može izazvati još veće probleme.

Klinčić sadrži eugenol, koji prirodno ublažava bolove, djeluje antibakterijski i dezinficira usnu šupljinu. Osim za zubobolju, koristan je kod astme, kašlja, kožnih bolesti, glavobolje i problema s probavnim sustavom

Muškatni orašćić

Pola čajne žličice muškatnog orašćića u prahu pomješajte sa jednom žličicom gorušice, sezama ili kokosovog ulja. Od vate napravite malenu lopticu te pomoću nje nanesite smjesu na zahvaćeni zub i ostavite ju tako neko vrijeme. Nakon toga isperite usta toplom vodom.

Ovaj postupak ponavljajte najčešće svaka dva dana s obzirom da muškatni orašćić sadrži i miristicin, tvar koja u većim količinama ima sedativno i halucinogeno djelovanje, no u malim dozama, osim što pomaže kod zubobolje, uklanja i osjećaj mučnine, sprječavapovraćanje i proljev.

Sjemenke kardamoma, đumbir i sladić

Pomješajte prstohvat zelenog praha sjemenki kardamoma, sušenog đumbira i sladića te dodajte nekoliko kapi meda. Smjesu nanesite na površinu bolnog zuba i ostavite ju tako nekoliko minuta. Nakon toga isperite usta vodom.

Sladić sadrži glicirizin, tvar za koju je dokazano da ima antibiotsko djelovanje protiv bakterija koje uzrokuju karijes, đumbir ima protuupalno djelovanje, dok kardamom dezinficira usnu šupljinu i vraća svjež dah. Protiv zubobolje možete koristiti i samostalno svaki od ovih začina.

Biljka barbasco (Mexican wild yam, Jamaican dogwood)

Razrijedite 30 do 60 kapi tinkture u malo vode i pijte ju tri do četiri puta dnevno. Ovaj lijek možete nabaviti u biljnim trgovinama ili putem interneta. Osim što pomaže kod zubobolje, biljka barbasco učinkovito ublažava i menstrualne bolove.

Vilino sito i sljez

Vilino sito je biljka koja ima adstrigentna i protuupalna svojstva, a koja pomažu kod smanjivanja nadraženosti i otečenosti sluznice. U kombinaciji sa sljezom ova svojstva su još intenzivnija. Kombinirajte pola čajne žličice vilinog sita i pola žličice sljeza u šalici vruće vode. Također, možete koristiti i 30 do 60 kapi tinkture za prirodno liječenje.

Kantarion (gospina trava)

Protiv zubobolje možete koristiti mješavinu čaja koji se pravi od kantariona, nevena i lovorovog lista. Pet žlica mješavine ovih biljaka prelijte s pola litre vode. Nakon što voda prokuha skinite ju s vatre te nakon 30 do 40 minuta dobiveni čaj možete koristiti za ispiranje usta.

Čaj možete napraviti i tako da dvije vrećice ili žlice čaja od mente pomješate s četiri žlice melise i gospine trave. Potom dodajte pet kapi valerijane i pustite čaj da odstoji 15 minuta. Protiv bolova se preporučuje konzumacija dvije šalice čaja.

Cimet i med

Napravite smjesu od jedne žličice cimetovog praha i pet žličica meda te ju stavite na bolni zub. Ovo možete ponavljati tri puta dnevno, sve dok vam traje zubobolja.

Osim što pomaže kod zubobolje, istraživanja su pokazala da redovita upotreba cimeta smanjuje razinu šećera i masnoće u krvi. Također je koristan za pospješivanje probave i štiti od štetnog djelovanja slobodnih radikala.

Češnjak

Češnjak ima svojstva analgetika i anestetika, zbog čega može pomoći kod zubobolje. Kako biste ublažili bolove, stavite komadić zgnječenog češnjaka na bolni zub.

Osim toga, za ublažavanje zubobolje možete koristiti i obloge koje ćete napraviti tako da sitno nasjeckani luk stavite u papirnatu maramicu i potom ga dodatno izgnječite rukama kako bi se oslobodilo što je moguće više željene stvari. Oblog držite nekoliko minuta na bolnom mjestu na obrazu.

Alkohol

Alkohol, a osobito rakija i konjak su poznati narodni lijekovi protiv zubobolje. Upale zuba ublažavaju tako što djeluju dezinfekcijski i uništavaju nakupine bakterija koje ih uzrokuju. Kako biste ublažili zubobolju, isperite bolno mjesto nekoliko puta alkoholom sobne temperature.

Vanilija

Kako biste ublažili zubobolju, nekoliko kapi vanilije nanesite na zahvaćeni zub. Osim toga, vanilija smiruje grčeve u želucu i crijevima. Također, umirujući miris vanilije učinkovito opušta i uklanja napetost.

Šipak

Čaj od šipka se također koristi kod zubobolje, a osim toga, koristan je i kod bolesti bubrega, dizenterije i padavice.

Lavanda i ocat

Zubobolju možete ublažiti tako da žličicu lavande (sušene za čaj ili svježe) prelijete octom (100ml) i držite nekoliko minuta u ustima. Pripravak nikako ne smijete gutati.

Sol

U toploj vodi je potrebno otopiti nekoliko žlica soli te nakon toga dobro isprati zub (oko dvije minute). Otopinu nikako nemojte gutati.

Također, pola čajne žličice soli možete pomiješati s pola žličice aluminijskog sulfata i potom, uz pomoć vate, otopinu nanijeti na zub.

Akupunktura

Odavno je poznato da djelovanje na određene akupunkturne točke može olakšati bol. Pogledajte koje je točke potrebno stimulirati kod zubobolje:

Izvor teksta: Kreni zdravo. com

 

PrimoštenPlus I.P.
od PrimoštenPlus I.P. 13 listopada, 2015 20:55