Radionica: Esperanto u Primoštenu

PrimostenPlus L.S.
od PrimostenPlus L.S. 24 svibnja, 2021 08:35

Radionica: Esperanto u Primoštenu

 

Jeste li znali da jezik esperanto još uvijek postoji i da Primošten i esperanto imaju davnu, neraskidivu vezu?!
Esperanto je međunarodni, umjetni jezik. Utemeljio ga je dr. Zamenhof sa željom da se narodi lakše sporazumijevaju. Od 1889. godine dobiva naziv esperanto, što u prijevodu znači „onaj koji se nada“.

Esperanto je ubrzo postao međunarodni fenomen, okupio je mirotvorce, zanesenjake. U Hrvatskoj je profesor Gabrijel Divjanović, dugogodišnji upravitelj Zvjezdarnice u Zagrebu, postao strastveni esperantist.

Godine 1959. prof. Divjanović posjetio je malo ribarsko selo Primošten i nije ga zaboravio. Dvije godine kasnije najavljivala se spektakularna pomrčina Sunca, koja se najbolje trebala vidjeti s mora. Voditelj zagrebačke Zvjezdarnice odmah je odlučio – tu ćemo pomrčinu promatrati iz Primoštena!

Javio se Marku Skorinu i doveo grupu esperantista na primoštenski poluotok. Od te 1961. do sredine osamdesetih esperantisti su redovito dolazili. Oni su Primošten nazivali rajem na zemlji, čarobnom oazom, sretnim spojem čovjeka i prirode.

Okolnosti iza Drugoga svjetskoga rata na svjetskoj sceni bile su u znaku atomskih bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki, esperantisti su odgovorili projektom Kamp prijatelja mira, kojeg su osnovali – u Primoštenu!

Sva svjetska štampa o tome je pisala, svi tadašnji popularni esperanto časopisi od Japana do Velike Britanije to su prenosili u visokim tiražama. Esperantisti su idealisti, 17 nacija u Primoštenu je zasadilo vrt, svojevrsni vrt mira, a zemlju za taj vrt morali su donijeti iz svojih zemalja, kao simbol povezanosti.

Postavili su teleskop, pisali knjige, skladali pjesme o Primoštenu. Hugo Kraus ostavlja posvetu na esperantu našem pokojnom Brici Dedi: “S velikom veseljem sjećamo se vašeg dragog gostoprimstva. Hugo Kraus s obitelji, 1963.”


Austrijanac Rudi Puhringer piše pjesmu na esperantu „O, Primoštene …, mjesto drago, mjesto pored mora, … Primoštene, doći ćemo opet“

O tim fenomenalnim stvarima zna sve naš večerašnji gost, gospodin Josip Pleadin, voditelj Dokumentacijskog centra esperantista u Đurđevcu.
U Centru je sačuvana sva vrijedna građa i o Primoštenu, s hrpom zapisa, dokumenata i fotografija.

Kako su esperantisti otkrili Primošten, zaljubili se i stavili malo ribarsko misto na kartu svita, koliko dugo su dolazili i što su sa sobom ponijeli, koji su budući planovi …

Budite s nama večeras od 20 sati, upoznajte dio naše povijesti i saznajte krasne stvari na radionici Sandre Bolanče. Kako ono volimo reći – da se ne zaboravi!

Ponedjeljak, 24.05. u 20h
Radionica: Esperanto u Primoštenu
Moderira: Sandra Bolanča

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81231139004?pwd=OXMvR1E5Nk1UUGV4Ykw2U0hYaGdoZz09

Meeting ID: 812 3113 9004
Passcode: 523472

radionica krč

PrimostenPlus L.S.
od PrimostenPlus L.S. 24 svibnja, 2021 08:35