Knjižnica dr. Ante Starčević 1912 – Primošten vas poziva na ciklus putopisnih tribina “Četvrtkom oko svijeta” svakog prvog četvrtka u mjesecu

PrimostenPlus L.S.
od PrimostenPlus L.S. 4 prosinca, 2017 17:44

Knjižnica dr. Ante Starčević 1912 – Primošten vas poziva na ciklus putopisnih tribina “Četvrtkom oko svijeta” svakog prvog četvrtka u mjesecu

Nakon što je prošlog mjeseca Vedran Bađun primoštensku knjižnicu napunio do posljednjeg mjesta, a publika je ‘otvorenih usta’ upijala njegove doživljaje iz cijelog svijeta i nije ga puštala doma više od dva sata, ovaj tjedan nastavljamo s ciklusom “Četvrtkom oko svijeta”. Na putopisno-glazbenu tribinu u Primošten nam stiže poznati pustolov-glazbenik iz Šibenika Goran Subašić, široj javnosti poznatiji pod nadimkom Veliki Gogo. On će s nama podijeliti svoje avanture sa šest kontinenata (svih osim Antarktike) i popratiti ih glazbom uživo. Gorana šibenska publika dobro poznaje pošto je tijekom zadnjih nekoliko godina održao niz vrlo zabavnih predavanja u sklopu Croatian Travel Festivala.

On je drugi u nizu hrvatskih putopisaca koji će gostovati na ciklusu tribina koje se u Primoštenu održavaju svakog prvog četvrtka u mjesecu, a na čiju organizaciju smo se odlučili ohrabreni uspjehom Brazilskog festivala i karnevala kojega smo tu organizirali u veljači.

 

Knjižnica dr. Ante Starčević 1912 – Primošten

vas poziva na ciklus putopisnih tribina Četvrtkom oko svijeta svakog prvog četvrtka u mjesecu

Četvrtak 7/12/2017 u 18:00

Goran Subašić: Bijelim mišem po svijetu

 

Ovim glazbeno-putopisnim predavanjem će Goran Subašić, dobitnik nagrade za putnika godine na Festivalu putnika 2015, zaokupiti vašu pažnju i zabaviti vas svojim duhovitim zgodama i nezgodama, te glazbom uživo iz svih kutaka svijeta. Ovaj osebujni pustolov i glazbenik je šest kontinenata (sve osim Antarktike) proputovao uzduž i poprijeko i doživio bezbroj avantura. Točan broj zemalja koje je posjetio ne zna, procjenjuje ga na oko 80. Pokušaji pljačke, ronjenje s morskim psima i kitopsinom na Filipinima, ili uspon na Ande i Himalaju, nisu ga toliko uzbudili kao kad se slučajno našao u ulozi dilera kokaina u ozloglašenom bolivijskom zatvoru San Pedro. Jeo je pohane štakore u Maleziji, skakavce u Meksiku, zmije u Vijetnamu, klokane u Australiji… Nekoliko mjeseci godišnje putuje po svijetu, a dok je doma svira na svadbama, natječe se na pub kvizovima, sudjeluje na TV kvizovima i reality show emisijama…

 

Goran Subašić, široj javnosti poznat kao Veliki Gogo, kako bi uštedio putuje na (polu)mazohistički način. Kreće se autostopom, a spava gdje stigne. Preferira besplatni smještaj – couchsurfing, osim ako ga ne prevare, pa mora na licu mjesta tražiti hostel. Ne traži udobnost hotela, nego priliku da upozna ljude, njihovu kulturu i svaki kutak zemlje. Među njegovim neobičnijim „prenoćištima“ je i australska divljina (bez šatora i vreće za spavanje s milijardama komaraca i pokojim dingom), bazni logor Annapurne na Himalaji (na -20°C bez vreće za spavanje), džungla u Meksiku (blizu spektakularnih ruševina Palenquea), kolodvori, klupe, grmovi, napuštene kuće…

O svojim avanturama Goran piše putopisne kolumne za portal ŠibenikIN, a ranije je svoje putopise redovito objavljivao u časopisu Klik. U nastajanju je knjiga u kojoj ćemo moći čitati o njegovom putovanju u Južnu Ameriku, anegdotama i dogodovštinama s tog puta, ali isto tako i o njegovom djetinjstvu, odrastanju, dvojbama i sumnjama.

 

Evo što Goran kaže o sebi: „Rođen sam u Šibeniku osamdesetih gdje trenutačno i živim. Završio sam studij u Splitu i postao diplomirani inženjer pomorskog managementa, te, sukladno završenom studiju, zarađujem za život kao glazbenik. U svojoj branši ne radim niti imam želju raditi, a posao kojim se bavim traži vrtićku naobrazbu, smjer velikaši – čak ni to. Diploma mi je priskrbila jedino to da me ljudi, u potpunoj zabludi, ozbiljnije shvaćaju. Glazba me ispunjava, a i financijski je dovoljno isplativa za sve moje potrebe, koje nisu velike (uzevši u obzir način mojih putovanja – stopiranje, couchsurfing, tjestenina kao hrana, pivo i vod(k)a kao piće.  Sviram u šibenskom bendu Fenix s još četvero vrlo kompromisnih kolega i prijatelja (a jedan mi je čak i brat) koji mi dopuštaju moje hirove, primjerice par mjeseci pauze od posla dok ja lutam po bespućima naše planete (zasad se držim samo našeg planeta… Zasad). No nisu mi samo glazba i putovanja u krvi. Volim i astronomiju, povijest, mistiku (uvjetno rečeno), dobru knjigu, hedonistička višednevna partijanja po raznoraznim zabitima planete, dobar trening u teretani i burek od sira nakon pijanstva. Prošao sam 6 kontinenata (sve osim Antarktike) i nemam pojma koliki broj zemalja (to ne brojim jer putovanja ne smatram statistikom i osvajanjem)… A sad da nabrajam što sam sve radio, koje situacije prošao, gdje se sve penjao… nema smisla; to hvalisanje ću ostaviti za predavanje, hehe“.

 

Tribina će biti popraćena prigodnom glazbom koju će Goran svirati na gitari. Kako on kaže: „Kad monotonija mog glasa malo uspava publiku, razbudit ću je jednim glazbenim brojem iz, recimo, Meksika  … ili Bangladeša.“ 

 

 

Na put oko svijeta će vas svojim fotografijama, glazbom i pustolovinama svaki mjesec povesti netko od poznatih hrvatskih putopisaca i avanturista koga u knjižnici ugošćuje Kristijan Perković, i sam ‘bjelosvjetska lutalica’, odnedavno s pretežitim boravištem u Primoštenu. Kristijan je po zvanju dipl. ing. elektrotehnike, a završio je i studij portugalskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Utemeljitelj je i predsjednik Hrvatsko-brazilskog društva (registriranog 2000. godine). Na pitanje zašto se odlučio na organizaciju ciklusa putopisnih tribina odgovara: “Ohrabrio me je uspjeh Brazilskog festivala kojega smo u Primoštenu organizirali u veljači. Pokušavam pokrenuti ove naše Dalmatince, probuditi ih iz zimskog sna u koji malo mjesto poput Primoštena utone čim prođe turistička sezona. Smatram da ćemo svi skupa lakše krenuti naprijed kad počnemo razmišljati malo šire, a oči najbolje otvara upoznavanje svijeta oko nas. Ovakve tribine su prilika da na zabavan način nešto naučimo iz bogatog životnog iskustva naših svjetskih putnika.”

Nakon tribine slijedi neformalno druženje s predavačima uz degustaciju nacionalnih jela i/ili pića te zemlje. Ulaz je besplatan.

 

PrimostenPlus L.S.
od PrimostenPlus L.S. 4 prosinca, 2017 17:44